Testovali sme přímočarou pilu Metabo STA 18 LT

Vydáno: 29.03.2016 18:28
Testovali sme přímočarou pilu Metabo STA 18 LT
Špičkové přímočaré pily Metabo

ROBUSTNÍ A VÝKONNÁ

Když se staví altán či dřevěné oplocení, výkonná přímočará pila je praktickým pomocníkem. Vyrazili jsme do terénu, abychom zjistili, zda se při práci lze obejít bez elektrické zásuvky. Nic na této pile nezaujme více než její robustní a pevné provedení. Výrobce použil kovové slitiny na všech klíčových prvcích, aby pila nezklamala ani při každodenním použití. Oslovila nás masivní páčka na výměnu pilového listu iv rukavicích, ale i široká kovová základna, která pile dává stabilitu při řezání každého materiálu. Dobrý dojem umocnilo i správné vyvážení. Příčné řezy 22-milimetrovým smrkovým masivem nebyly pro pilu žádnou výzvou, snadno zvládla i vyřezávání otvorů na umyvadlo a varnou desku do pracovní desky kuchyňské linky. Se správným pilovým plátkem jsou řezy čisté a pila se díky nastavitelné úrovni předkmitu bez problémů zařezává do materiálu. Překvapila nás svým výkonem při řezání čepových spojů v 10-centimetrových hranolech. Právě při montážních a tesařských pracích se projeví její síla.

AKUMULÁTOR

S akumulátorem s kapacitou 3 Ah jsme se při příčném řezu 22 - milimetrových desek opakovaně propracovali k hranici 22 m řezu , což je dost na položení terasové podlahy . Dva akumulátory s kapacitou 4 Ah dodají dostatek energie na stavbu krytého garážového stání či zahradního posezení . Drobnou nevýhodou Li - Ion akumulátorů je , že se při práci nečekaně vybijí . Namísto postupného snižování výkonu známého z NiCD a NiMH akumulátorů se stroj zastaví uprostřed práce . Je třeba s tím počítat . Metabo má fintu , jak nabít Li - Ion akumulátory co nejrychleji , aniž by se zkrátila jejich životnost . Nabíječka vhání přes štěrbiny v krytu akumulátoru vzduch , který zajišťuje chlazení článků .

VEN - DO TĚŽKÝCH PODMÍNEK

Pila nás přesvědčila o tom , že patří do terénu . Tam , kde se montují rošty , kladou terasové podlahy a stěnové obložení . Hravě s ní vypil precizní čepy a přesné tesařské spoje , postavíte besídku či kryté zahradní sezení . Zbytečně byste tedy na ní hledali laserový ukazatel nebo pomocnou linii na přesný řez . Patří k ní paralelní doraz či vedení řezu po nakreslené čáře . V této cenové kategorii bychom očekávali naklápění základny bez použití nástrojů . V tomto případě výrobce zasunul do gumové štěrbiny v základně imbus . Pokud se v roztržitosti vytratí , šikmé řezy se v terénu stanou výzvou .

Ve srovnání s modely napájenými přes kabel je pila až o 1 kg těžší , proto se s ní hůře manévruje při jemnějších truhlářských pracích . Otáčky motoru lze utlumit pouze slabším stiskem spouště . K lepší pracovní pohodě by přispělo , kdyby otáčky motoru bylo možné regulovat kolečkem na regulaci otáček . Nemají ho však ani jiní výrobci . To může komplikovat řezání jemných oblouků v tenkých plošných materiálech a precizní řezání plastů . Ruka se unaví a pilu nevede přesně . LED osvětlení dráhy řezu je v interiéru k nezaplacení , odfukování pilin by však mohlo být účinnější . Hlavně po nasazení tzv . plastové kluzné krytky jsme občas měli problém vidět na nakreslenou linii . Tento stroj doporučujeme řemeslníkům , kteří jeho přednosti využijí při montážních a tesařských pracích mimo dosah elektrické sítě .

Tento model byl již ukončen a nahrazen řadou LTX tyto výrobky naleznete zde